Translate

Fűszerkert műanyag vödrökben, avagy a konténeres konyhakert...

Van már fűszerkertem, amit negyvenszer negyvenes zsalukövekből építettem, de rájöttem, hogy az nem jó. Az interneten nagyon sok szép fűszerkert terv és ötlet fellelhető, és valóban, ha az ember rájuk néz, némelyiken csak ámul és bámul, annyira szépek. Szépek, mikor frissen van beültetve fűszernövényekkel. Azt azonban szinte sehol sem említik, hogy bizony több fűszernövény is elég invazív, agresszíven terjeszkedő faj, amit ha csak úgy szabadon ültetünk be egy másik fűszernövény mellé, mindegy milyen távolságra ültetjük tőle, az bizony előbb vagy utóbb úgyis elfoglalja a teljes ágyást, és csak folyamatos, aprólékos és keserves munka árán lehet ezt a folyamatot lassítani. Igen, lassítani, mert megállítani nem nagyon lehet.

Ilyen növények például a menta félék, és a citromfű is. A gyökerük a talaj felszíne alatt vízszintesen méterekre is eljut, majd pát centinként hajt kifelé. Ha pedig egy menta ágacska lehajlik, és talajt ér, igen rövid idő alatt gyökeret járulékos gyökeret fejleszt, és már le is kapaszkodott a talajba. A citromfű is hasonló, így ez a két növény pillanatok alatt képes nagy teret meghódítani, ha nincs ami gátat szabjon a terjeszkedésének. A snidlinget pedig, ha hagyjuk magra hajtani, akkor a mahjait maga körül elszórva szintén elég hatékonyan - ámbár a mentánál azért jóval lassabban - terjeszkedik. És még sorolhatnám.

Ezért én arra jutottam, hogy nagyon gondosan szerkesztett fűszerkert kell, ahol fizikailag akadályozva vannak az egyes növények, hogy a számukra kijelölt élettérből kilépjenek. Ennek több módja is van, talán majd én is bemutatok többet is, de most az egyik legegyszerűbbel kezdem, a konténeres fűszerkerttel.

Ez majdnem olyan, mintha cserepekben tartanánk a fűszernövényeket, de most nem a konyhapulton, vagy az ablakpárkányon, hanem a szabad ég alatt. És ha nem akarjuk őket naponta kétszer öntözni, akkor egy sima cserépnél valamivel nagyobb kell. Vehetünk drága dézsákat is, ha akarunk, de nekem most a praktikum felülírta az esztétikumot, mert rövid idő alatt sok fűszernövényt kellett telepítenem. Ezért én úgy döntöttem, hogy a barkácsáruházakban bárhol beszerezhető egyszerű, tizenkét literes habarcsos, vagy más néven malteros vödröt választom.

Én itt, helyben a kicsiny településünkön darabját cirka 410 forintért szereztem be, és rögtön vettem is belőle huszat. Igen, annyit. Mondtam, hogy sok fűszernövényt kellett telepítenem. :-) Ehhez vettem pár zsák ötven literes általános virágföldet. A tapasztalat az, hogy két zsák hét vödör megtöltéséhez elegendő úgy, hogy közepes erővel tömörítem is a földet, nehogy kéthavi locsolás után a felére essen össze. A művelet azzal kezdődött, hogy a vödrök aljára vízelvezető lyukakat fúrtam. Fogtam egy tizes fúrószárat, befogtam az akkumlátoros csavarbehajtóba, fejre állítóttam a vödröket, és szép sorban mindegyik aljára nyolc lyukat fúrtam. A műanyag huladékor összesepertem, majd kezdődhetett az ültetés. Ez nem írnám le nagyon részletesen, hiszen ugyanúgy zajlik, mint bármilyen más ültetés.

Ha készen vagyunk, jól belocsoljuk, majd a kívánt helyre, a kívánt elrendezésben tesszük őket. Arra vigyázzunk csak, hogy az agresszíven terjeszkedők ne kereüljenek túl közel társaikhoz. Ekkora edényekben az öntözést elég hűvösebb időben nagyjából három-négy naponta elvégezni, de a nyári hőségben azért meghálálja majd a mindennapi öntözést is. Bár ez ugye függ az adott nvénytől is.

Ami nagy előnye még, hogy mobil. Ha nincs jó helyen, oda tesszük át, ahova csak akarjuk. Télen pedig bevihetjük őket fagymentes helyre, így azok az évelők is túlélhetnek, amelyek kint könnyen elfagyhatnának akár már egy kisebb fagyban is. Ha pedig valakinek gond a vödrös módszer esztétikája, vehet bármilyen hasonló méretű dézsákat, és ültethet azokba. Gyommentesen tartani is könnyebb így, és az olyan fajokat, amik nem évelők, egyszerűbb újra ültetni is, mert akár egyben a komposztra boríthatjuk a vödör tartalmát, és friss földbe újra ültethetjük/vethetjük tavasszal.

Kellemes konténeres konyhakertészkedést kívánok mindenkinek. :-)

KÖSZÖNÖM A MEGOSZTÁST! 😊

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések

Kép

Ribizli metszése szakszerűen, hogy garantált legyen a bő termés

Sokunk nagy kedvence az alig másfél méteres bokrokon tündöklő fekete, fehér, rózsaszín vagy éppen piros bogyók, azaz a ribizlik. Ezek a csodás gyümölcstermők rengeteg egészséges gyümölccsel tudnak minket évről évre megajándékozna. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy minden évben szakszerűen megmetsszük őket. Metszés, és élettani folyamatok szempontjából azonban különbséget kell tenni a fekete ribizli (Ribes nigrum) és a piros ribizli (Ribes rubrum) között. A két faj ugyanis eltérő metszési módot igényel a bőséges termés biztosítása érdekében. Joggal merülhetne fel a kérdés, hogy mi a helyzet a fehér és a rózsaszín ribizli fajtákkal? Ezek tulajdonképpen színhiányos piros ribizlik, azaz a Ribes rubrum fajhoz tartoznak, így gondozás és metszés szempontjából is ekképp kell kezelni őket. fekete ribizlik metszése (Ribes nigrum) A fekete ribizli az egyéves vesszőkön hozza a legtöbb termést, majd ahogy öregszik a vessző, egyre kevesebb és apróbb termések fejlődnek rajta. Ezért a feke...
Kép

Ribizli szaporítása dugványozással – egyszerűbb nem is lehetne

Sokat írtam már a kertemben lévő ribizli fajtákról , és általában mindenhol leírom, hogy mennyire könnyű a ribizli dugványozással történő szaporítása. Ebben a cikkben most ezt fogom bemutatni lépésről lépésre, hogy lássátok, tényleg mennyire egyszerű a ribizli dugványozása. Ebben egyébként nincs nagy különbség a piros ribizli és a fekete ribizli között, mindkettő egyaránt jól gyökeresedik, ha a megfelelő dugványt a megfelelő időben a megfelelő közegbe dugványozzuk, majd a megfelelő körülményeket biztosítjuk a számára a megfelelő időn keresztül... 😁 Mikor érdemes a ribizlit dugványozni? A szakirodalom szerint ősszel lombhullás után, vagy tavasszal rügypattanás előtt. A lényeg, hogy a dugványokat még a növény nyugalmi állapotában vágjuk le és dugványozzuk el. Látható tehát, hogy igen nagy idő intervallum áll rendelkezésünkre ehhez, én mégis a tavaszi dugványozást részesítem előnyben, és ezt ajánlom mindenkinek. Ennek egyik oka az, hogy az ősszel eldugványozott vesszőket tavaszig...

Időjárás

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020- www.kreativkertesz.hu