Translate

Ribizli ültetése magaságyásba mulcsozással

A kerti járda + magaságyás támfal trilógiában már leírtam, miért és milyen céllal épült ez az objektumegyüttes a kertemben. Írtam arról is, hogy az első két évben folyamatosan tömörödött a föld benne, így szükséges volt a rendszeres utánpótlás. Emiatt csak olyat mertem bele ültetni, ami egy szezonos. Ott termesztettem két évig a szebbnél szebb paradicsomokat és csili paprikákat. Idénre azonban beállni látszott a talaj szintje, így mindenképpen valami olyat szerettem volna oda ültetni, ami több évre szól. Mivel az én drága feleségem, és a három gyermekünk is imádja a ribizlit (bár a lányom nem annyira, mint a fiúk), így az idei év a málna mellett a ribizlik beszerzéséről és telepítéséről szólt. Több fajta különleges, itthon nem elérhető fajtát rendeltem. Vagyis egy része itthonról van, de a többsége Szlovákiából, Csehországból lett rendelve. De ezekről majd lentebb írok.

Szóval, ha már ribizlié volt a főszerep kora tavasszal (a posztot most írom, de valójában az ültetések lezajlottak február vége-március közepe között), gondoltam egy merészet, és úgy döntöttem, a magaságyásba a csodás ribizliket fogom elültetni, hiszen a ribizli nem csak finom, de esztétikusak is a bokrok. A két részből álló ágyásba összesen 14 tő ribizlit ültettem, melyekből 6 tő fekete ribizli, 4 tő piros ribizli, 2 tő fehér ribizli, 2 tő pedig rózsaszínű ribizli. Mindegyik bokor, nem magas törzsre oltott, mert a bokrok hosszabb életűek, és bővebben is teremnek.

A fajtákat tekintve a következőket ültettem: Silvertiegers (fekete), Titánia (fekete), Tiben (fekete), Fertődi 1 (fekete)Ores (fekete)Detvan (piros), Vitan (piros), Rovada (piros), Jonkheer van Tets (piros), Lubawa (rózsaszín), Glorie de Sablon (rózsaszín), Blanka (fehér), Weisse Wersailler (fehér), és van plusz egy másik fekete, amit balkonribizlinek árulnak, állítólag konténerben is nevelhető. Így azt nem az ágyásba ültettem, de ha már a ribizli fajtáimról beszélek, meg kell, hogy említsem. Ő is egy fekete ribizli, és a Little Black Sugar nevet viseli. Kísérleti jelleggel dézsába ültettem. Később egyébként a ribizli fajtákról színenként csoportosítva szeretnék majd egy-egy posztot írni, amelyben bemutatom őket, szóval érdemes lesz vissza-visszanézni, mert igazán különlegesek is vannak közöttük.

Tehát, a magaságyásba ültettem a ribizli bokrokat egymástól 1.2-1.3 m tőtávolságot tartva, majd alaposan beöntöztem őket. El kell mondjam, hogy a Cseh és a Szlovák kertészet olcsóbban küldött szebb és vitalitásában magasan jobb növényeket, mint az itthoni kertészetek. Ez a hazai kertészetekre nézve sajnálatos és szomorú tény. Szóval, elültettem őket. Majd azért, hogy a föld jobban megtartsa a vizet, úgy döntöttem, mulcsolni fogom a magaságyást. Több helyen is olvastam, hogy a ribizli bár szereti az átlagos kerti talajt, de meghálálja a talaj felszínét enyhén savanyító fenyőkéreg mulcsot. Na, hogy a helyzet ne legyen egyszerű, legalább annyi helyen olvasható az is, hogy nem szereti, így azt gondoltam, teszek egy próbát.

Vettem 200 liter fenyőkéreg mulcsot, ami pontosan elegendő lett arra, hogy nagyjából 5 centiméter vastagon terítsem be vele a teljes magaságyásban a talajt. Az idő pedig majd megmutatja, hogy ez jó, vagy rossz ötlet volt. Ha nem tetszik a ribizliknek, hát felszedem, és szórok rá semleges mulcsot helyette. Az biztos, hogy esztétikailag feldobta az ágyást. :) Nagyon tetszik, hogy így nagyjából pont a megfelelő magasságban lesznek ahhoz a bokrok, hogy ne kelljen sokat hajlongani a szüreteléshez. Kíváncsian várom, hogy 2-3 év múlva milyen lesz így az ágyás. Majd visszatérek ehhez a poszthoz, és egy update keretében teszek fel fotót akkor is. Addig érjétek be azzal, ami van.

Azért különböző méretűek, mert volt egy szép nagy Titánia bokrom, ami már két éves volt, és azt is átültettem az ágyásba, valamint a Lubawa konténeresként érkezett (fentebbi képen látható), az nagyobb volt a többinél, már virágzott, mikor kicsomagoltam. 


Egyébként az összes ribizli olyan korú volt, hogy már kihajtáskor mindegyiken voltak virágok is.

KÖSZÖNÖM A MEGOSZTÁST! 😊

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések

Kép

Ribizli metszése szakszerűen, hogy garantált legyen a bő termés

Sokunk nagy kedvence az alig másfél méteres bokrokon tündöklő fekete, fehér, rózsaszín vagy éppen piros bogyók, azaz a ribizlik. Ezek a csodás gyümölcstermők rengeteg egészséges gyümölccsel tudnak minket évről évre megajándékozna. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy minden évben szakszerűen megmetsszük őket. Metszés, és élettani folyamatok szempontjából azonban különbséget kell tenni a fekete ribizli (Ribes nigrum) és a piros ribizli (Ribes rubrum) között. A két faj ugyanis eltérő metszési módot igényel a bőséges termés biztosítása érdekében. Joggal merülhetne fel a kérdés, hogy mi a helyzet a fehér és a rózsaszín ribizli fajtákkal? Ezek tulajdonképpen színhiányos piros ribizlik, azaz a Ribes rubrum fajhoz tartoznak, így gondozás és metszés szempontjából is ekképp kell kezelni őket. fekete ribizlik metszése (Ribes nigrum) A fekete ribizli az egyéves vesszőkön hozza a legtöbb termést, majd ahogy öregszik a vessző, egyre kevesebb és apróbb termések fejlődnek rajta. Ezért a feke...
Kép

Ribizli szaporítása dugványozással – egyszerűbb nem is lehetne

Sokat írtam már a kertemben lévő ribizli fajtákról , és általában mindenhol leírom, hogy mennyire könnyű a ribizli dugványozással történő szaporítása. Ebben a cikkben most ezt fogom bemutatni lépésről lépésre, hogy lássátok, tényleg mennyire egyszerű a ribizli dugványozása. Ebben egyébként nincs nagy különbség a piros ribizli és a fekete ribizli között, mindkettő egyaránt jól gyökeresedik, ha a megfelelő dugványt a megfelelő időben a megfelelő közegbe dugványozzuk, majd a megfelelő körülményeket biztosítjuk a számára a megfelelő időn keresztül... 😁 Mikor érdemes a ribizlit dugványozni? A szakirodalom szerint ősszel lombhullás után, vagy tavasszal rügypattanás előtt. A lényeg, hogy a dugványokat még a növény nyugalmi állapotában vágjuk le és dugványozzuk el. Látható tehát, hogy igen nagy idő intervallum áll rendelkezésünkre ehhez, én mégis a tavaszi dugványozást részesítem előnyben, és ezt ajánlom mindenkinek. Ennek egyik oka az, hogy az ősszel eldugványozott vesszőket tavaszig...

Időjárás

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020- www.kreativkertesz.hu