Translate

Ligeti zsálya szaporítása tőosztással

Szeretem a ligeti zsályát, mert annyira gyönyörűséges virágai vannak. A leveleit érintve pedig fantasztikusan aromás illatot áraszt. A méhek és pillangók is szeretik nagyon, így abban a kertben, ahova ligeti zsályát ültetnek, hamar beköltöznek a beporzó rovarok és pillangók. Mindemellett rendkívül keveset kell vele törödni, hiszen szárazságtűrő növény, amely imádja a tűző napot, és a cickafarkhoz hasonlóan ősszel, mikor a zöld részek leszáradnak, talajszinten vissza kell vágni, és kész is. Jövőre újra kihajt. Ilyen növényekből kell sok egy három gyermekes család kertjébe, ezért nagyon megörültem, amikor tavaly június elején jutottam hozzá egy gyökeres tőhöz.

Egy teljesen kifejlett tő volt már tele virágokkal, szóval egy kicsivel később kaptam, mint ahogy optimális lett volna az idő a tőosztásra, de azért nem csüggedtem. Visszavágtam szinte teljesen a zöld részeket és a virágokat egyaránt. Csak szárrészek, és pár apró levél maradt. Ez nagyon drasztikusnak tűnhet elsőre, de nem kell megijedni tőle, ezzel teszünk jót a növénynek, és azzal rosszal, ha nem merjük ilyen erősen visszavágni. Ugyanis ilyenkor, mikor egy növényt gyökerestül kihúzunk a földből, a tövet több darabra szedjük, majd egyenként cserepekbe ültetjük, a növényt sokk éri. Veszít a hajszálgyökerek mennyiségéből is, így semmiképpen sem lenne képes a teljes zöld felülettel új életre kelni.

Szóval, drasztikusan visszavágtam, a felesleges részeket a komposzt dombra hajítottam, majd több darabra bontottam a tövet ügyelve arra, hogy mindegyiken maradjon gyökér is. Ezután gondosan kis cserepekbe ültettem őket. Ehhez általános virágföldet használtam. Az ültetés után bőven beöntöztem őket, végül kerestem nekik egy félárnyékos helyet, hogy ott fejlődhessenek tovább. Innentől naponta, kétnaponta (időjárástól függően) locsolni kell, hogy sose száradjon ki teljesen a földje. Ezt egészen addíg kell végezni, míg kihajt. Ha már virágokat is kezd hozni, az azt jelenti, hogy eléggé megerősödött a gyökérzete ahhoz, hogy a végleges helyére ültessük.

Nekem ez nagyjából nyár közepe-vége fele jött el. Ekkor kiültettem őket egymástól 40 centis tőtávolsággal, ezt követően nagyjából két hétig még minden nap locsoltam. Még abban az évben hozott virágokat is, de igazi pompáját csak ebben az évben mutatta meg (az első fotó a bejegyzésben idei kép, az alább látható az ültetés utáni). Most már gyönyörűen megbokrosodott, szóval megérte az ezzel járó munka minden pillanata.

Mindenkinek tiszta szívvel merem ajánlani a ligeti zsályát, mer fantasztikus egy növény. Én levendulák és hamvas cipruskák társaságába ültettem a teraszunk elé, mely kompozíció csempész egy kis mediterrán hangulatot a kertünkbe. :)

KÖSZÖNÖM A MEGOSZTÁST! 😊

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések

Kép

Ribizli metszése szakszerűen, hogy garantált legyen a bő termés

Sokunk nagy kedvence az alig másfél méteres bokrokon tündöklő fekete, fehér, rózsaszín vagy éppen piros bogyók, azaz a ribizlik. Ezek a csodás gyümölcstermők rengeteg egészséges gyümölccsel tudnak minket évről évre megajándékozna. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy minden évben szakszerűen megmetsszük őket. Metszés, és élettani folyamatok szempontjából azonban különbséget kell tenni a fekete ribizli (Ribes nigrum) és a piros ribizli (Ribes rubrum) között. A két faj ugyanis eltérő metszési módot igényel a bőséges termés biztosítása érdekében. Joggal merülhetne fel a kérdés, hogy mi a helyzet a fehér és a rózsaszín ribizli fajtákkal? Ezek tulajdonképpen színhiányos piros ribizlik, azaz a Ribes rubrum fajhoz tartoznak, így gondozás és metszés szempontjából is ekképp kell kezelni őket. fekete ribizlik metszése (Ribes nigrum) A fekete ribizli az egyéves vesszőkön hozza a legtöbb termést, majd ahogy öregszik a vessző, egyre kevesebb és apróbb termések fejlődnek rajta. Ezért a feke...
Kép

Ribizli szaporítása dugványozással – egyszerűbb nem is lehetne

Sokat írtam már a kertemben lévő ribizli fajtákról , és általában mindenhol leírom, hogy mennyire könnyű a ribizli dugványozással történő szaporítása. Ebben a cikkben most ezt fogom bemutatni lépésről lépésre, hogy lássátok, tényleg mennyire egyszerű a ribizli dugványozása. Ebben egyébként nincs nagy különbség a piros ribizli és a fekete ribizli között, mindkettő egyaránt jól gyökeresedik, ha a megfelelő dugványt a megfelelő időben a megfelelő közegbe dugványozzuk, majd a megfelelő körülményeket biztosítjuk a számára a megfelelő időn keresztül... 😁 Mikor érdemes a ribizlit dugványozni? A szakirodalom szerint ősszel lombhullás után, vagy tavasszal rügypattanás előtt. A lényeg, hogy a dugványokat még a növény nyugalmi állapotában vágjuk le és dugványozzuk el. Látható tehát, hogy igen nagy idő intervallum áll rendelkezésünkre ehhez, én mégis a tavaszi dugványozást részesítem előnyben, és ezt ajánlom mindenkinek. Ennek egyik oka az, hogy az ősszel eldugványozott vesszőket tavaszig...

Időjárás

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020- www.kreativkertesz.hu