Fecske tégla (S brick), – a jövő megoldása a fecskék védelme érdekében
Véletlenül jött velem szembe az interneten az „S brick” névre hallgató tégla képe, ami a Swift brick, nevet viseli hazájában. Magyarul nyugodtan fordíthatjuk fecske téglának. Nagyon megtetszett, mert szerintem egy fantasztikus találmány, ami olyan helyeken is megoldást jelenthet, ahol a mű fecskefészkek esetleg nem.
Előre bocsátom, hogy ez a poszt annak ellenére, hogy konkrét termékről szól, nem egy promócios cikk. Egyszerűen valóban látom a lehetőséget benne, és nagyon örülnék neki, ha idehaza is elterjedhetne.
Mi az a fecsketégla?
Ez a termék nemes egyszerűséggel egy tégla, amely belül üreges, és van rajta egy nyílás. Ezt a téglát beépítjük a felípétendő épület falaiba a megfelelő helyekre, és máris fészkelőhelyeket teremtettünk a fecskék számára. Ami jó ezekben a fészkekben, hogy egyben vannak az épület falával, ezért sokkal kevésbé érzékenyek a hőmérséklet ingadozásaira, kevésbé tűnik fel a ragadozóknak, karbantartásmentes és hosszan tartó. Ezen felül nem kell azon aggódni, hogy leesik a helyéről. 😊
Mondjuk azt azért mellékesen megjegyezném, hogy valamilyen védelem nem árt itt sem a madár ürülék miatt, hiszen ha éppan akkor nem megfelelő irányból fúj a szél... khm... szóval em biztos, hogy olyan mintát kívánunk a falra. 😁 Ettől eltekintve azért több az előnye, mint a hátránya.
Csak fecskéknek jó?
Nem, nem csak fecskéknek. Ebben a téglafészekben a verebek, vagy adott esetben a cinegék is szívesen fészkelnek attól függően, hogyan lett elhelyezve. Fecskék számára legalánn 4-5 méteres magasságban kell elhelyezni úgy, hogy a bejárat előtt szabad, nagy területű berepülő pálya álljon rendelkezésre, míg a verebek és cinegék nem ragaszkodnak a 4-5 méteres magassághoz, és azt részesítik előnyben, ha zöld növényzet (bokrok, fák) vannak a közvetlen közelben.
Én mindenképpen azt gondolom, hogy ha a hazai építőiparban is gyakorlattá válhatna az ilyen téglák alkalmazása például lakóparkok építésekor, akkor rengeteget lehetne tenni azért, hogy az egykor olya nagy számú, de mára kicsire zsugorodott fecskeállomány smét növekedésnek induljon. Persze tudom, önmagában csak ez az egy lépés nem elegendő. De ha végre elkezdenénk rendszerben gondolkodni, akkor egy erős pillére lehetne annak ez a fantasztikus találmány.
Van, ahol már léptek!
Az Egyesült Királyságban például egy program keretében ingatlanfejlesztő cégek vállalást tettek arra, hogy ilyen téglákat is építenek be az általuk építtetett ingatlanokba. Mára több, mint 10.000 ház épült, amelybe ilyen fecsketéglák kerültek beépítésre.
Kapcsolódó cikkek:
LEGYÉL TE IS KREATÍV KERTÉSZ TÁMOGATÓ!
A minőségi kertészeti és kertépítési szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a kertet, kerti munkát valamint a növényeket, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, kertet, növényeket kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! A kattintás átvezet a Fügés ember weboldalamra, mert a támogatásokat azon keresztül fogadom. Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő kávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Megjegyzés küldése