Amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon), a csodabogyó
A most bemutatásra kerülő amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon), vagy másik közismert nevén a Cranberry növényemre még 2019-ben tettem szert egy impulzív vásárlás során, mert megtetszett. Akkor még nem sokat tudtam róla, csak emlékeztem, hogy egy nagy rakás étrendkiegészítő dobozáról mosolyognak a szép piros bogyók.
Azóta persze jó sokat kutakodtam róla, és kiderült, hogy nem véletlenül összetevője annyi étrendkiegészítőnek. Ez a növény ugyanis egy vitaminbomba, és talán csak azért nem lett sokkal népszerűbb, mert az a hír járja róla, hogy nagyon körülményes a tartása. Pedig ez nem igaz. Pár elvárását kell csak figyelembe venni a Cranberrynek, és akkor nem hogy könnyen tartható, de ráadásul bőven termő növény is lesz belőle bárkinél.
Az amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon) bemutatása
Az amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon) a hangafélék (Ericaceae) családjába sorolt áfonya (Vaccinium) nemzetség egyik faja. Bogyótermését gyümölcsként, fűszerként és gyógynövényként is fogyasztják. Származását tekintve Észak-Amerika keleti részén, az atlantikus–észak-amerikai flóraterületen honos, Magyarországon az 1990-es évekig ismeretlen volt, tehát ez nálunk egy viszonylag új növény. Kb. 10–15 cm magas törpecserje. Sárgán foltos rubinpiros gyümölcse a vörös áfonyánál nagyobb, gyümölcshúsa világosabb, és a bogyók belseje általában üreges.
A levelek elliptikusak, nagyjából 8-10 milliméter hosszúak, élük visszahajló, színük fényes zöld. A virágok a kúszó hajtások csúcsán erednek, a kocsányok 2-4 centiméter hosszúak, enyhén pelyhesek, hosszuk felénél általában két apró levélcsökevényt viselnek. A fehér színű párta négy cimpájú, a cimpák hátrahajlók, 5-6 milliméter hosszúak. A virágzás általában április-május környékén történik, és a bogyók nagyjából október-november környékére érnek be.
Nem összekeverendő a hazánkban honos tőzegáfonyával
Bármilyen furcsa is lehet, hazánknak is van őshonos tőzegáfonyája (Vaccinium oxycoccos), amely szintén a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó, Magyarországon védett, tőzegmohalápokon élő jégkorszaki reliktum növényfaj. Védettsége miatt termésének gyűjtése, termesztése Magyarországon engedélyhez kötött. A jelen cikkem alanyát képező rokona, az amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon) azonban szabadon termeszthető.
Az amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon) környezeti igényei
Az amerikai tőzegáfonya, azaz a Cranberry egy örökzöld növény, amely a savanyú, 4,5–5,5 pH-értékű talajt és a hűvös helyeket kedveli. Vízigénye igen jelentős. Földön kúszó indái évente akár 2 m-t is nőhetnek. Igen hosszú életű növény, az egyes tövek akár 150 évig is elélhetnek. Persze azért nem kell megijedni annyira ezektől az igényektől, mert nálam 2019-óta egy nagyobb cserépben van, és minden nyarat a tűző napon töltött, ami azt jelenti, hogy bár szereti a hűvösebb termőhelyet, de remekül boldogul a melegebb területeken is, csak ilyenkor különösen figyelni kell rá, hogy sose száradjon ki a talaja, valamint a kaspója ne legyen fekete, mert abban nagyon hamar túlmelegszik a gyökérzete.
Savanyú földnek a kereskedelmi forgalomban kapható savanyú, tőzeg alapú virágföldek a megfelelőek. Általában Rododendron földként, vagy néha áfonyaföldként árulják. Nekem 2019-óta ugyanabban a kaspóban és ugyanabban a földben van, nem volt átültetve, és talajcsere sem történt. Öntözni csapvízzel szoktam, bár azt nem ajánlják savanyú földet kedvelő növények számára, de eddig nem panaszkodott, bőven terem így is nálam.
Teljesen télálló, ami azt jelenti hogy kaspóval együtt kint lehet hagyni télre, nem lesz semmi baja. Ugyanakkor mivel örökzöld – bár lombja télre vörösessé válik –, nem tesz jót neki teljesen megfagy a kaspóban a föld, mert akkor nem tud vizet felvenni, és elhullajtja leveleit. Ezért én védetteb helyre szoktam tenni télen is.
Amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon) felhasználása
Húsa roppanó, íze enyhén fanyar. Friss gyümölcsként torták, sütemények díszítésére használatos, továbbá illik a joghurtokhoz, desszertekhez és turmix italokhoz is – az Amerikai Egyesült Államokban hálaadás napján az ünnepi étrend jóformán kötelező része. Európában az ezredfordulón vált divatossá; főként Németországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában népszerű. Fagyasztva nagyjából egy évig tartható el. A termés többségéből ivólét, sűrítményt, aszalványt, vagy gyümölcsteát készítenek. Szárítva a mazsolához hasonlóan használható.
Gyógynövény. Szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésére és antibakteriális hatása miatt a gyulladáshoz vezető bakteriális fertőzések megelőzésére, kezelésére használatos. Sok benne az antioxidáns (antocianidinek, tanninok), ezért az immunrendszert is erősíti. Húgyúti fertőzések, illetve gyulladások kezelésére kiválóan alkalmas. Étvágygerjesztőnek is ajánlják.
LEGYÉL TE IS KREATÍV KERTÉSZ TÁMOGATÓ!
A minőségi kertészeti és kertépítési szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a kertet, kerti munkát valamint a növényeket, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, kertet, növényeket kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! A kattintás átvezet a Fügés ember weboldalamra, mert a támogatásokat azon keresztül fogadom. Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő kávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Megjegyzés küldése